Pánské košile jen jako spodní prádlo …
V současnosti jsou pánské košile samozřejmou součástí mužského šatníku, zda si je obléká v běžné dny nebo jen na speciální příležitosti, ale nebylo tomu vždy tak. Historie pánských košil se začala psát koncem 19. století. Do této doby vypadaly pánské košile úplně jinak – neměli zapínání na hrudi, oblékali se přes hlavu, ale hlavně plnily úplně jinou funkci, jakou mají dnes – nosily se jako spodní prádlo. Pokud si tedy uvědomíme, proč je tak velkým faux pas dát si ve společnosti dolů sako a by jen v košili, tento zvyk pochází právě z období, kdy se pánské košile považovali pouze za spodní prádlo.
… a jen pro vyšší vrstvu
Pánské košile byly v daném období vyráběné ze lnu nebo z hedvábí a jen v bílé barvě, což bylo příčinou toho, že se staly víceméně výsadou vyšší vrstvy. Těžce pracující lid by si, za prvé, šití košil na míru nemohl finančně dovolit a za druhé, bílou košili by si velmi rychle potřísnil a zničil. I proto je dodnes za nejelegantnější košili považována čistě bílá košile. Ke každému typu košile se hodí jiné boty. A vždycky to tak bylo.
Obchodníkům proužkované pánské košile
Dnešní podobu nabyly košile až v r. 1871. Začalo se používat přední zapínání na knoflíky, vyrábět se začali i jiné než jen bílé košile, a to hlavně pánské košile s proužky, které se staly velmi oblíbené zejména mezi střední vrstvou – obchodníky.
Límce tehdy a dnes
Pokud jde o límec, při nich přišla změna až v 30. letech 20. století. Do té doby byly součástí košil pouze stojaté límečky (dnes se používají pouze do smokingů a fraku) a až v těchto letech se změnily na ležaté. Dnes máme až čtyři různé typy límců – button down, turn down, kent a tzv. žraločí límec.
Zlom přišel po 1. světové válce
Největší změna, pokud se jedná o pánské košile, však přišla až po 1. světové válce. V tomto období se začaly vyrábět i košile s krátkým rukávem a v různých barvách, takže se nošení košil pomalu rozšířilo mezi pány ze všech vrstev.