Pod pojmem „revolver“ se myslí na všechny ruční malé střelné zbraně určené k použití pouze s jednou rukou. Mezi takové ruční zbraně se řadí i automatické pistole. Revolvery mají otočné válce, více nábojových komor (na 5 až 10 nábojů) a válec / zásobník pro výpal. Nejběžnější modely mají kapacitu 6 nábojů. Název „revolver“ získal od slova „revolving gun“ což v překladu znamená „otočná zbraň“. První revolver byl vyroben v Německu koncem 16. století. Velmi rychle se jejich výroba rozšířila do celé Evropy. Mnozí výrobci zbraní je vyráběli v různých provedeních a seskupeních. Tyto první zbraně však byly náročné na používání a velmi drahé na to, aby byly distribuovány do světa. Později v roce 1836 Samuel Colt vymyslel první mechanismus revolveru, který vedl k rozšířenému používání této zbraně. Američan Samuel Colt si tento mechanismus dal i patentovat. Revolvery podle Colta se nabíjely zepředu, jeho otáčivé válce obsahovaly 5 nebo 6 komor a automatický systém na natažení kladívka.
Revolvery nejsou zastaralé
O postupném a rychlém vývoji revolverů není pochyb. Do konce 19. století, kdy už ruční zbraně obsahovaly různé inovace a byly sériově vyráběné, revolvery dosáhly své zralou formu. Až do druhého desetiletí dvacátého století se používaly revolvery jako zbraně pro vojáky, a pak byly nahrazeny automatickými pistolemi. I přes předpovědi, že po příchodu automatických zbraní ztratí svou popularitu, není tomu tak. Revolvery se používají také v současné době společně s automatickými pistolemi. Používají je policisté, příslušníci ozbrojených sil a cíloví střelci po celém světě. Jsou jednoduché na ovládání, protože nejsou k dispozici žádné ovládací prvky, kterými je třeba manipulovat na výstřel. Revolvery však poskytují také výhodu v tréninku provozování zbraně k její maximální účinnosti.
Budoucnost
Z výrobního hlediska se na ruční zbraně stále využívají nové materiály a výrobní postupy, i když konstrukce je již plně vyvinuta a zralá. S příchodem investic, kování a lehkých slitin budou revize standardního provedení stále pokračovat.